Połącz się z nami

Cześć, czego szukasz?

Inne sporty

Oto świat sportu, który inspiruje i udowadnia, że niemożliwe nie istnieje

Oto Egipcjanin grający w tenisa stołowego na igrzyskach paraolimpijskich mimo amputowanych dwóch rąk. Fot. Zhang Cheng / Pressfocus

Dziś, jako że igrzyska paraolimpijskie trwają do 5 września, przekazujemy pole w TOP 5 wydarzeń ze świata sportu zawodnikom, którzy obecnie brylują w Tokio, zdobywając medale, opowiadając swoje historie i inspirując świat.

Złota medalistka z historią mrożącą krew w żyłach

Róża Kozakowska jest złotą medalistką paraolimpijską w rzucie maczetą. W Tokio zdobyła dla Biało-Czerwonej ekipy pierwszy złoty medal na tegorocznych igrzyskach. A jej historia… mrozi krew w żyłach. W młodości zapowiadała się na świetną lekkoatletkę i sprinterkę. Ale ukąszenie kleszcza nieodwracalnie odmieniło jej życie. Zachorowała na neuroboleriozę stawowo-mózgową.

Wywodzi się z patologicznej rodziny i od najmłodszych lat nie miała łatwego życia w domu. Mieszkała w ruderze z ojczymem, który znęcał się nad nią, wielokrotnie bił jej głową z całych sił o ścianę. Wbił siekierę w jej kolano, kiedy przyniosła puchar za wygrane zawody w biegach. Dziś mieszka… w kontenerze, który po latach prób udało się wyposażyć w bieżącą wodę, toaletę i prąd.

Wypadek, sport i srebrne medale

Rafał Czuper, polski tenisista stołowy, powtórzył sukces z Rio de Janeiro i w Tokio wywalczył srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w turnieju tenisa stołowego na wózkach. W finale po bardzo emocjonującym pojedynku uległ 2:3.

Reklama. Przewiń, aby kontynuować czytanie.

– 2008 roku gdy miałem 19 lat, sprowadziłem z Niemiec wymarzony samochód. Wracałem z nim do domu, ale niestety nie dojechałem, bo zasnąłem za kierownicą. Wypadek był koszmarny. 1,5 roku spędziłem w szpitalu. Dziś sport to mój sposób na życie. Francuza z którym przegrałem i dziś i w finale igrzysk w Rio, kiedyś pokonam. Najlepiej za trzy lata u niego w domu w Paryżu 2024. Nic mnie tak nie motywuje jak wroga publiczność – opowiedział Rafał Czuper, cytowany przez Michała Pola.

Mistrz paraolimpijski, który długo szukał miejsca

Piotr Kosewicz, złoty medalista paraolimpijski w rzucie dyskiem, w Tokio udowodnił, że sportowa dusza nigdy się nie poddaje. Ponad 20 lat temu, w 1998 roku, wziął udział w zimowych igrzyskach paraolimpijskich, rywalizując w biegach. Zajął wówczas piąte miejsce w sztafecie i ósme w biegu na 5 km. Później startował także w Salt Lake City. W 2016 roku powrócił do sportu, tym razem stawiając na rzut dyskiem.

Do powrotu do sportu po przerwie na pracę w studio fotograficznym zainspirował go w Rio de Janeiro Robert Jachimowicz, który na igrzyskach w Rio wywalczył srebrny medal. W Tokio Jachimowicz był szósty. Piotr Kosewicz został mistrzem paraolimpijskim.

Polska legenda paraolimpiady

Natalia Partyka, polska legenda igrzysk paraolimpijskich, mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym z Aten (2004), Pekinu (2008), Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), zakończyła turniej w Tokio z brązowym medalem na szyi.

W półfinale Partyka przegrała z Chinką reprezentującą Australię, którą pokonała w Rio de Janeiro, gdzie zdobywała czwarte złoto igrzysk paraolimpijskich. Brązowe medale w paratenisie stołowym w swoich kategoriach zdobyli także Karolina Pęk oraz Maksym Chudzicki.

Reklama. Przewiń, aby kontynuować czytanie.
Udowadnia, że niemożliwe nie istnieje

I na koniec historia paraolimpijczyka, który co prawda nie reprezentuje Polski, ale jego determinacja i wola walki imponują i zasługują na opowiedzenie. Ibrahim Hamadtou jest egipskim tenisistą stołowym… bez rąk. Trzyma paletkę do tenisa w ustach, a piłeczkę zagrywa stopami. Tokio to dla niego drugie z rzędu igrzyska paraolimpijskie.

Mając 10 lat stracił obie ręce w wypadku kolejowym, planował wówczas rywalizować w piłce nożnej, ale odnosił częste kontuzje z powodu braku balansu ciała. Jego historia obiegła cały świat, a sam Egipcjanin stał się żywą legendą paraolimpizmu, udowadniając, że niemożliwe nie istnieje.

Historie polskich – i nie tylko – paraolimpijczyków na Twitterze opisuje Michał Pol. Zachęcamy do śledzenia jego publikacji, które przybliżają opowieści o ludziach, którzy udowadniają, że wola walki o marzenia – mimo przeciwności losu – może być ogromna.  

Reklama. Przewiń, aby kontynuować czytanie.
Komentarze

Te teksty mogą Cię zainteresować

Inne sporty

Przy okazji trwającego Australian Open zaczęliśmy się zastanawiać, jak stoi męski tenis w polskim wydaniu. W WTA mamy w końcu następczynię Agnieszki Radwańskiej –...

Quiz

W ciągu ostatnich 40 lat przez ligę angielską przewinęło się wielu świetnych napastników. Ale czy będziesz w stanie wymienić wszystkich, którzy w tym czasie...

Quiz

Z mistrzostw świata w 2002 i 2006 roku dobrych wspomnień nie mamy, ale… powspominajmy. Czy pamiętacie nazwiska, które Jerzy Engel zabrał na mundial w...

Piłka nożna

Nie pytajcie, skąd to wiemy. Po prostu mamy pewne informacje. Ekstraklasa 2021 będzie taka: #STYCZEŃ Na zgrupowaniach w Hiszpanii i innych Turcjach wszyscy dają...